چرا خیره شدن به خورشید خطرناک است؟

نور خورشید حاوی میزان بالایی انرژی است که چشمان ما نمی تواند آن را بی خطر و به سلامت جذب کند، به همین خاطر این نور قادر است…

خورشید

چرا خیره شدن به خورشید خطرناک است؟

به همین خاطر، این نور قادر است ظرف چند ثانیه ساختار ظریف و حساس چشم را تخریب کند. خیره شدن مستقیم به خورشید برای چند ثانیه، باعث بروز «فوتو کراتیتیس» می شود، حالتی شبیه به آفتاب سوختگی که ترک و ورم قرنیه چشم را به دنبال دارد.

[irp]

گرچه این وضعیت بسیار دردناک است، اما بیماران عموماً پس از مدتی کاملاً بهبود می یابند. قرار گرفتن طولانی تر چشم در برابر نور مستقیم خورشید، باعث آسیب دیدن شبکیه می شود که می تواند تیره شدن یا بی رنگ شدن بینایی را برای مدت چندین ماه به همراه داشته باشد. همچنین این احتمال وجود دارد که بینایی شخص، هرگز به حالت اول برنگردد.

آسیب دیدگی لکه ی زرد چشم (بخشی از شبکیه که بیشترین حساسیت را به نور دارد و با تشخیص جزئیات، مسوول دید مستقیم و واضح است)، باعث از دست رفتن دائمی وضوح دید خواهد شد.

چه باید کرد؟

همیشه مراقب تابش های مضر خورشید باشید و به کودکان خود بیاموزید که هرگز به نور خورشید نگاه نکنند. چشم عضو بسیار حساسی است و با این عمل ساده، سلامت این عضو حیاتی به خطر خواهد افتاد. همیشه سعی کنید که با استفاده از عینک های آفتابی و کرم های ضد آفتاب، از بدن خود در مقابل تابش های مضر خورشید محافظت کنید.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *