چرا زمین کروی است ولی ما آن را احساس نمی کنیم؟

اندازه زمین خیلی بزرگ است و کل محدوده ای که ما از سطح زمین حتی در مرتفع ترین مناطق زمین می توانیم ببینیم با چشممان بسیار کوچک تر از زمین است. در ریاضیات قوس ها و سطوح کروی را هم مثل زاویه با درجه اندازه می گیرند.

آیا جرم زمین ثابت است؟ | اس بی وب

ما وقتی می توانیم متوجه خمیده بودن یک خط یا کروی بودن یک سطح بشویم که بتوانیم قسمت قابل توجهی از قوس مورد نظرمان را از نظر بزرگی زاویه ای با چشم ببینیم. زمین آنقدر بزرگ است که سطح قابل دیدنش از نزدیکی سطح زمین توسط چشمان ما، بزرگی زاویه ای بسیار کمی دارد و به این دلیل به نظر ما صاف می رسد ولی مثلا دریانوردان از قدیم می دانستند که وقتی کشتی ها در افق ناپدید می شوند یا از افق های دوردست پیدایشان می شود دکل کشتی آخرین و اولین قسمت کشتی است که ناپدید یا از دوردست پیدا می شود. بنابراین نتیجه گرفتند که باید سطح اقیانوس خمیده باشد نه مسطح.

یک راه دیگر هم برای اطمینان از گرد بودن زمین داردید. دفعه بعد که ماه گرفتگی رخ داد، می توانید شکل سایه زمین را روی ماه ببینید. این واقعه نجومی شگفت انگیز بیش از همه وقتی شما را هیجان زده خواهد کرد که فکر کنید این سایه عظیم که روی ماه می رود، سایه همین زمین زیر پای شماست. آن وقت است که به گرد بودن زمین ایمان می آورید و خیالتان راحت می شود!

اگر در این نوشته ایراد نوشتاری می بینید، آن قسمت از متن را انتخاب نموده و کلیدهای ترکیبی Ctrl+Enter را فشار دهید. این گزارش به دست نویسنده متن خواهد رسید.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: