سونامی چیست؟

سونامی ها امواج بزرگی اند که بر اثر فوران های آتش فشانی یا زمین لرزه های زیر دریا به وجود می آیند.

سونامی

سونامی چیست؟

ویکی پدیا می گوید:

سونامی یکی از پدیده‌های جغرافیایی است. غریاله به لرزش شدید آب دریا گفته می‌شود که در پی زمین‌لرزه‌های زیر دریا پدید می‌آید. آبی که به لرزه درآمده به‌شکل موج‌های عظیم به کرانه‌ها رسیده و ویرانی به بار می‌آورَد. سونامی موقعی شروع می‌شود که حجم عظیمی از آب به‌سرعت مرتفع می‌شود. این حرکتِ سریع می‌تواند در نتیجهٔ یک زلزلهٔ زیرآبی رخ دهد یا براثر لغزیدن صخره، یا یک انفجار آتشفشانی و یا هر حادثهٔ دیگری که انرژی زیادی دارد ایجاد شود. غریاله واژهٔ فارسی بومی برای این پدیده در استان بوشهر است و پدیدهٔ غریاله در کرانه‌های خلیج فارس نیز دارای پیشینه است. غریاله‌ها معمولاً پس از یک زمین‌لرزهٔ بزرگ (با حرکت رو به بالا)، فعالیت آتشفشانی زمین‌لغزه و یا برخورد شهابسنگها پدید می‌آیند.

سونامی های دور از ساحل به چشم نمی آیند، اما وقتی به خشکی می رسند تا 75 متر ارتفاع دارند. سونامی های غول آسا بندرها را از بین می برند و حتی کل جزیره ها را زیر آب می برند. در سالهای اخیر بسیاری از کشورها به خاطر سونامی ها خسارت های مالی و جانی بسیاری را متحمل شده اند و دولت ها سعی دارند با برنامه ها و پروژه هایی، در صدد مدیریت و مقابله با سونامی برآیند.

گاهی سونامی ها به اشتباه امواج جزر و مدی نامیده می شوند، اما هیچوقت به وسیله ی جزر و مد ایجاد نمی شوند.

اگر در این نوشته ایراد نوشتاری می بینید، آن قسمت از متن را انتخاب نموده و کلیدهای ترکیبی Ctrl+Enter را فشار دهید. این گزارش به دست نویسنده متن خواهد رسید.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: