چرا پرندگان استوایی منقارهای بلندی دارند؟

چرا پرندگان استوایی منقارهای بلندی دارند؟Reviewed by سینا برنجی on Aug 24Rating: 5.0چرا پرندگان استوایی منقارهای بلندی دارند؟توكان يكي از زيباترين پرندگان جهان است، با آن منقار زرد بلند و رنگ آميزي زيبايش. اين پرنده زيباي جنوبي زينت بخش جنگل هاي پرپشت استوايي است اما چرا اين پرنده و بسياري ديگر از پرندگان گرمسيري منقارهايي به اين بلندي دارند؟

توکان یکی از زیباترین پرندگان جهان است، با آن منقار زرد بلند و رنگ آمیزی زیبایش. این پرنده زیبای جنوبی زینت بخش جنگل های پرپشت استوایی است اما چرا این پرنده و بسیاری دیگر از پرندگان گرمسیری منقارهایی به این بلندی دارند؟

پرنده های استوایی

چرا پرندگان گرمسیری منقارهای بلندی دارند؟

تا پیش از این، رژیم غذایی موجود (میوه ها) و رقابت برای جلب توجه جنس مقابل، مهم ترین عوامل موثر در تکامل این پرندگان و بلند شدن منقار این پرندگان به شمار می رفت؛ اما به تازگی عامل سومی هم به آن اضافه شده است: دما.

سال گذشته، دانشمندان دانشگاه براک در کانادا کشف کردند که توکان ۶۰ درصد از گرمای بدنش را از طریق منقارش از دست می دهد. این یافته که نشان از نقش مهم منقار توکان در تبادل حرارت با محیط و خنک نگاه داشتن این پرنده داشت، دانشمندان را به این فکر انداخت که شاید رابطه ای بین طول منقار و دمای محیط  پرنده وجود داشته باشد.

آنها در تازه ترین تحقیق خود، طول ۲۱۴ منقار دمای سالانه محل زیستشان بررسی کردند و برای جلوگیری از تاثیر عوامل دیگر، فقط از پرندگان ماده که رژیم غذایی مشابهی داشتند، استفاده کردند؛ از پنگوئن گرفته تا طوطی جنگل های آمازون.

این پرندگان از سراسر زمین و شرایط آب وهوایی مختلف انتخاب شدند و نتیجه این بررسی نشان داد پرندگانی که با شرایط سردتر و دماهای پایین تر سروکار دارند، منقار کوتاه تری هم دارند.

از دست ندهید:   معنی لباس فارغ التحصیلی چیست؟

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *