چرا پرندگان استوایی منقارهای بلندی دارند؟

توكان يكي از زيباترين پرندگان جهان است، با آن منقار زرد بلند و رنگ آميزي زيبايش. اين پرنده زيباي جنوبي زينت بخش جنگل هاي پرپشت استوايي است اما چرا اين پرنده و بسياري ديگر از پرندگان گرمسيري منقارهايي به اين بلندي دارند؟

پرنده های استوایی

چرا پرندگان گرمسیری منقارهای بلندی دارند؟

تا پيش از اين، رژيم غذايي موجود (ميوه ها) و رقابت براي جلب توجه جنس مقابل، مهم ترين عوامل موثر در تكامل اين پرندگان و بلند شدن منقار اين پرندگان به شمار مي رفت؛ اما به تازگي عامل سومي هم به آن اضافه شده است: دما.

سال گذشته، دانشمندان دانشگاه براك در كانادا كشف كردند كه توكان 60 درصد از گرماي بدنش را از طريق منقارش از دست مي دهد. اين يافته كه نشان از نقش مهم منقار توكان در تبادل حرارت با محيط و خنك نگاه داشتن اين پرنده داشت، دانشمندان را به اين فكر انداخت كه شايد رابطه اي بين طول منقار و دماي محيط  پرنده وجود داشته باشد.

آنها در تازه ترين تحقيق خود، طول 214 منقار دماي سالانه محل زيستشان بررسي كردند و براي جلوگيري از تاثير عوامل ديگر، فقط از پرندگان ماده كه رژيم غذايي مشابهي داشتند، استفاده كردند؛ از پنگوئن گرفته تا طوطي جنگل هاي آمازون.

اين پرندگان از سراسر زمين و شرايط آب وهوايي مختلف انتخاب شدند و نتيجه اين بررسي نشان داد پرندگاني كه با شرايط سردتر و دماهاي پايين تر سروكار دارند، منقار كوتاه تري هم دارند.

اگر در این نوشته ایراد نوشتاری می بینید، آن قسمت از متن را انتخاب نموده و کلیدهای ترکیبی Ctrl+Enter را فشار دهید. این گزارش به دست نویسنده متن خواهد رسید.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: