کامپیوترهای کوانتومی چگونه کار می کنند؟

کامپیوترهای کوانتومی بر این خاصیت تکیه دارند که ذرات منفرد مانند فوتون ها می توانند همزمان در موقعیت های مختلفی وجود داشته باشند.

کامپیوترهای کوانتومی چگونه کار می کنند؟ | اس بی وب

کامپیوترهای کوانتومی چگونه کار می کنند؟

در هر لحظه ی خاص، ما تنها از احتمال وجود فوتون در یک حالت خاص آگاهی داریم. در نتیجه به جای اینکه همانند کامپیوترهای امروزی مسأله را به مجموعه ای از 1 ها و 0 ها خرد کنیم، آن را به صورت وضعیت اولیه جفت فوتون ها در کامپیوترهای کوانتومی بارگذاری می کنیم.

هر بیت کوانتومی (کیوبیت) تنها صفر یا یک نیست، بلکه هر دو مقدار را همزمان دارد. مجموعه ای از کیوبیت ها در آن واحد بیانگر دامنه ای از مقادیر هستند و در نتیجه کامپیوتر کوانتومی می تواند محاسبات چدگانه ای را به صورت همزمان انجام دهد. بر خلاف کامپیوترهای معمولی، ما مجموعه ای ناپیوسته از برآورد ها را به دست نمی آوریم، بلکه مجموعه ای از مقادیر را خواهیم داشت که می دانیم در محدوده ی احتمال مشخصی قرار دارند.

شاید در نگاه اول این خروجی بی مصرف به نظر آید، اما مسائلی ماند رمزگشایی اطلاعات رمز گذاری شده کاملاً برای محاسبات آماری ایده آل هستند. توانایی حل همزمان چند مسأله به این معناست که چنین دستگاهی قادر است به سرعت رمز هایی را بشکند که رمزگشایی آنها فراتر از توان کامیپوتر های معمولی است.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *