چرا حروف روی کیبورد به ترتیب حروف الفبا نیستند؟

چرا حروف به ترتیب نیستند؟

این کاربرد هم در الفباها و زبانهای مختلف فرق می کند. معمولاً در هر زبان هم چند چینش مختلف برای صفحه کلید وجود دارد که تفاوتهایی اندک با همدیگر دارند ولی می توان همه ی آنها را از تنظیمات صفحه کلید رایانه پیدا، نصب و استفاده کرد.این ترکیب های مختلف در مورد زبان هایی مثل فارسی که طی 10-15 سال اخیر بیشترین توسعه در کاربری شخصی از رایانه پیدا کرده اند و پیش تر از آن صفحه کلید فارسی کاملا مطابق صفحه های کلید های سفارش عرب ها بود ، با توسعه نویسه های یونیکد فارسی تعییر کرده اند. مثلا نویسه های کاف و ی فارسی و عربی یکی از مشکلات اغلب چینش های حروف در صقحه کلید پیشین رایج فارسی بوده اندو این روزها، نیم فاصله که باید زودتر استفاده از آن همه گیر شود، برخی از مهم ترین توسعه هایی  هستند که هنوز درگیر چینش آنها روی صفحه کلید هستیم.

 

دلی در زبانهای اروپائی انواع چینش های مختلف صفحه کلید بیشتر مربوط به سلیقه های مختلف رایج در فرهنگ های مختلف و بسامد هر کدام از حروف در زبانهای مختلف است.

شایان ذکر است سالهاست چینش های بهتری برای صفحه کلید(چه انگلیسی و چه زبانهای  دیگر) پیشنهاد شده که به خاطر هزینه بسیار سنگین تغییر آن کمتر کسی حاضر به پذیرش و گسترش آنها شده است.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. فوریه 3, 2015

    […] به گفتن نیست که همچنین سیستمی با احتساب ماوس و کیبورد و مانیتور قطعاً برایتان کمتر از ۳ میلیون تومان آب نمی […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *