چرا به برخی چهره ها راحت تر از بقیه اعتماد می کنیم؟

ویژگی های ساده ظاهری، ارتباط مستقیمی با میزان اعتماد ما به یک نفر دارد. تحقیقات نشان می دهد چهره هایی با ابروهای داخلی مرتفع تر، استخوان گونه واضح و چانه ی پهن، به عنوان افرادی قابل اعتماد تر مورد قضاوت قرار می گیرند.

چرا به برخی چهره ها راحت تر اعتماد می کنیم؟ | اس بی وب

چرا به برخی چهره ها راحت تر اعتماد می کنیم؟ | اس بی وب

مطابق پژوهش ها، «بادامه ی مغز» (ساختاری که با ترس و دیگر احساسات قوی انسانی مرتبط دانسته می شود) قادر است ظرف 33 میلی ثانیه نسبت به چهره افراد واکنش نشان دهد. در آزمایشی برای بررسی بیشتر موضوع، چهره هایی واقعی و چهره هایی شبیه سازی شده با رایانه، برای همین زمان 33 میلی ثانیه ای به داوطلبان نشان داده شد. هدف این بود که شرکت کنندگان قادر نباشند به شکل هوشیارانه چهره ها را مشاهده کنند.

چرا به برخی چهره ها راحت تر اعتماد می کنیم؟ | اس بی وب

با این وجود، آنها کماکان می توانستند نسبت به اعتمادپذیری چهره ها قضاوتی داشته باشند. این ارزیابی بسیار سریع، تنها از منظر فرگشتی می تواند معنادار باشد، چرا که در گذشته، شناسایی تهدید ها یا ارزیابی بیگانگان به عنوان خطر، همواره امری حیاتی برای بقا به شمار می رفت.

بنابراین نباید شگفت زده شد اگر پیش از آنکه حتی کسی را بشناسیم، نسبت به او نوعی از احساس داشته باشیم. با تمام این اوصاف، بهتر است جانب احتیاط را نگهداشت.

چرا به برخی چهره ها راحت تر اعتماد می کنیم؟ | اس بی وب

شواهد اندکی وجود دارد که نشان دهد افردی با استخون گونه ی برآمده یا ابروهای مرتفع تر، واقعا صداقت و درست کاری بیشتری نسبت به سایرین داشته باشند.

اگر در این نوشته ایراد نوشتاری می بینید، آن قسمت از متن را انتخاب نموده و کلیدهای ترکیبی Ctrl+Enter را فشار دهید. این گزارش به دست نویسنده متن خواهد رسید.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: