همه چیز در مورد زبان پارسی

همه چیز در مورد زبان پارسیReviewed by پوریا داوطلب on Jul 11Rating:

همه ی ما درباره زبان فارسی چیز هایی میدونیم اما سر گذشت این زبان و به اینجا رسیدن چه پستی و بلندی هایی داشته است با ما همراه باشید

زبان ایرانیان پیش از اسلام که مادر و ریشه زبان امروز ایران است ، پارسی نامیده میشود . این زبان از شاخه زبانهای هند و اروپایی و در نتیجه با اغلب زبانهای متمدن جهان (قدیم یا جدید) خویشاوند است . زبان فارسی از آغاز تا کنون ، سه مرحله جداگانه را پشت سر گذاشته است:

۱) فارسی باستان

در دوره هخامنیشیان رایج بوده و فرمانها ، نامه های شاهان و وقایع مهم تاریخی به آن زبان نوشته می شد و دارای الفبای میخی بود . از این زبان ، جز سنگ نوشته های متعلق به عصر هخامنشی در بیستون (واقع در کرمانشاه) ، الوند (همدان) ، استخر (فارس) ، شوش (خوزستان) ، مصر و مقداری خطوط بر ظروف و آلات سنگی و نگینها ، چیزی به دست ما نرسیده است.

۲) فارسی میانه (پهلوی)

زبان های ایرانی میانه به دو گروه عمده شرقی و غربی و هر کدام از این دو گروه نیز به دو شاخه شمالی و جنوبی تقسیم میشود.شاخه شمالی از گروه غربی را پهلوانیک (پارتی) و شاخه جنوبی آن را ” پارسی میانه ” می گویند.

ازشاخه شمالی یا پهلوانیک آثار زیادی در دست نیست ; اما از شاخه جنوبی (پارسی میانه ) نوشته های بسیاری موجود است . بنابر پژوهشهایی که برخی دانشمندان انجام داده اند ، به این زبان شعر نیز وجود داشته است!

۳ ) فارسی نو

پس از ورود اسلام به ایران زبان فارسی تحول تازه ای را پشت سر گذاشت و با استفاده از خط  (الفبا) عربی به مرحله نوینی گام نهاد که در اصطلاح ، فارسی نو (دَری) نامیده میشود

زبان فارسی دری که از نظر لغت ، بسیار شبیه به زبان پارسی میانه است ، به تدریج جانشین دیگر زبانهای ایرانی ، از جمله “سغدی” ، “پارتی” ، “شکایی” ، “خوارزمی” ، و “بلخی” شد و به عنوان زبان فرهنگی و بعد ها ” زبان رسمی ” ایرانیان به کار رفت.

امروزه زبان فارسی ، علاوه بر ایران ، در کشور های پاکستان ، افغانستان ، تاجیکستان ، برخی از کشور های عرب اطراف خلیج فارس ، و نیز به طور پراکنده در بسیاری از کشور ها رواج دارد

از دست ندهید:   چه چیز یک نویسنده ی خوب می سازد؟

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *