نکاتی که باید هنگام گرفتن عکس سیاه و سفید رعایت کنیم

گرفتن عکس سیاه و سفید باید آسان باشد. مگر نه؟ اما اگر نگاهی گذرا به اینستاگرام بیاندازید می بینید آدم های زیادی درباره ی این بحث میکنند که یک عکس خوب سیاه و سفید چگونه باید باشد.اما واقعاً برای گرفتن یک عکس سیاه و سفید خوب، باید چه نکاتی را رعایت کنیم؟

black-and-white

[symple_box color=”gray” fade_in=”false” float=”center” text_align=”right” width=””]تضاد روشنایی (کنتراست) کلید اصلی است

از آنجا که در عکس های سیاه و سفید خبری از رنگ نیست، توجه بیننده به چیزهای دیگر جلب میشود. شفافیت، عمق میدان و ترکیب بندی مهم است، ولی میتوان گفت کنتراست یا همان تضاد روشنایی در میزان تاثیر گذاری یک عکس سیاه و سفید نقشی اساسی بازی میکند. پس به تفاوت روشن ترین و تاریک ترین بخش تصویر بیشتر دقت کنید. این همان جایی است که تاثیر گذاری مورد نظر شما پنهان شده است.

[/symple_box]

 

[symple_box color=”gray” fade_in=”false” float=”center” text_align=”right” width=””]اگر میتوانید به صورت خام عکس بگیرید

اگر گوشی یا دوربین تان میتواند در حالت خام یا raw عکس بگیرد، بهتر است در این حالت عکاسی کنید؛ بویژه اگر میخواهید عکس تان را در نهایت به یک عکس سیاه و سفید تبدیل کنید. در حال حاضر دوربین های DSLR و دوربین های کامپکت سطح بالا امکان عکاسی خام را دارند و بعضی از اپ های موبایلی هم این امکان را برای گوشی های هوشمند فراهم میکنند. عکس های خام حجم بسیار زیادی دارند، به این علت که همه ی اطلاعاتی را که حسگر دوربین دریافت میکند، در این عکس ها ذخیره میشود. این موضوع به معنای این است که هنگام ویرایش نهایی عکس، دستتان بسیار بازتر خواهد بود.

[/symple_box]

 

[symple_box color=”gray” fade_in=”false” float=”center” text_align=”right” width=””]اگر نمیتوانید عکس خام بگیرید عکس رنگی بگیرید

اگر دوربین یا گوشی شما امکان عکاسی به صورت خام را ندارد بهتر است از قابلیت عکاسی سیاه و سفید دوربینتان چشم بپوشید و به صورت رنگی عکس بگیرید. در این حالت هم پای مساله ثبت شدن اطلاعات در میان است. عکس های  JPEG رنگی در مقایسه با عکس های JPEG سیاه و سفید اطلاعات بیشتری ثبت میکنند. به این ترتیب هنگام ویرایش و تبدیل عکس های رنگی به سیاه و سفید امکانات و آزادی بیشتری خواهید داشت.

[/symple_box]

 

[symple_box color=”gray” fade_in=”false” float=”center” text_align=”right” width=””]سیاه و سفید عیب ها را می پوشاند

پرتره های سیاه و سفید معمولا جذاب تر هستند چون در این عکس ها لکه های پوست ناپدید می شود و زیبایی های صورت جلوه بیشتری پیدا میکند. توجه داشته باشید بالا بردن بیش از حد کنتراست، چین و چروک پوست را مشخص تر از حالت طبیعی می کند. پس استفاده از کنتراست متعادل  و مناسب تعیین کننده است. نور هم باید ملایم باشد. نور دادن بیش از حد به صورت می تواند آن را در عکس به یک روح یا جسد تبدیل کند. از آنجا که معمولا خوب است که موضوع و پس زمینه با هم تضاد داشته باشند، بهتر است صورت را روشن و پس زمینه را تاریک کنید(یا برعکس).

[/symple_box]

 

[symple_box color=”gray” fade_in=”false” float=”center” text_align=”right” width=””]عکس سیاه و سفید نویز را از بین می برد

از عکس های سیاه و سفید می توان برای پنهان کردن نویز استفاده کرد؛ به ویژه عکس هایی که با ایزوی بالا گرفته شده اند. تبدیل کردن عکس رنگی به عکس سیاه و سفید باعث می شود نقطه های مربوط به نویز، بیشتر شبیه به دانه های فیلم به نظر بیاید.

[/symple_box]

 

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *