“دیوید گیلمور” در آلبوم جدید خود می‌درخشد…

"دیوید گیلمور" در آلبوم جدید خود می‌درخشد...Reviewed by عباس علائی on Nov 18Rating:

رولینگ استون/ دنیل کرپس: دو دهه انتظار برای آلبوم جدید پینک فلوید سرانجام دهم نوامبر امسال به سر می‌رسد. به تازگی پریویو ۳۰ ثانیه‌ای از آلبوم منتشر شده که چشم‌اندازی‌ست از آنچه طرفداران در تمام این آلبوم خواهند شنید. دومین پیش‌نمایش منتشر شده از این‌ آلبوم ادای دینی بود به ریک رایت کیبوردیست پیشین این گروه و حالا این کلیپ جدید ۳۰ ثانیه‌ای هم دیوید گیلمور را به مرکز صحنه می‌برد.

صدای گیتار بلاشک صدای ساز گیلمور است و هنوز هم به درخشندگی ‌آوایی‌ست که او با ترک Shine On You Crazy Diamond خلق کرد و حتی شاید بیشتر یادآور سولو ترک‌های‌ اواخر دهه هفتاد او مثل Raise my Rent هم باشد. صدای بم گیتار راجر واترز به سختی شنیده می‌شود، یادآور این نکته که واترز هیچ‌گونه درگیری‌ای با این آلبوم نداشته است.

رولینگ استون پیش از این نوشته بود که این آلبوم آلبوم سازها خواهد بود، اگرچه لیریک یکی از ترانه‌ها را با نام Louder Than Words همسر گیلمور – پالی سمسون – نوشته است. به غیر از این بیشتر آلبوم گلچین همان کارهایی‌ست که در سال ۱۹۹۴ آلبوم The Division Bell  را تشکیل دادند. پس از مرگ رایت در سال ۲۰۰۸ گیلمور تصمیم گرفت که بار دیگر به‌آنچه رایت و درامر گروه، نیک میسون ساختند نگاهی بیندازد.

یلمور در این باره گفته: ما تقریبا به ۲۰ ساعت از چیزی که سه نفری باهم ساخته بودیم گوش کردیم و از بین آن موسیقی‌ای را که برای آلبوم جدید می‌خواستیم بیرون کشیدیم. در طی سال‌های اخیر هم بخش‌های جدیدی به آن اضافه کردیم و بعضی را هم دوباره ضبط کردیم و تمام تکنولوژی استودیو را مهار خود کردیم که یک آلبوم پینک فلویدی قرن بیست و یکم‌ی بسازیم. با مرگ ریک و فکر کردن به شانس دوباره بودن با او، این می‌تواند فهرستی از کارهای قابل عرضه همه ما باشد، با این حس که این بخشی از چیزی‌ست که ما همگی زمانی کل آن بودیم.

در حقیقت ترک Autumn ‘۶۸ این آلبوم اشاره‌ای مستقیم است به ترک Summer ’۶۸ که رایت در سال ۱۹۷۰ آن را سروده و ساخته بود. The Endless River هم با حس و حالی آشنا ادامه‌ای است بر ترک‌هایی با تم شکست‌های اجتماعی و عاطفی، ترانه‌هایی با عناوینی مثل Things Left Unsaid ، The Lost Art of Conversation و  Louder Than Words.

از دست ندهید:   وقتی سر نادرشاه کلاه رفت!

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *