دکمه ی تغییر وضعیت آب و هوا

دکمه ی تغییر وضعیت آب و هواReviewed by سینا برنجی on Jun 24Rating:

باز و بسته شدن تنگه ی برینگ بر آب و هوای آن ناحیه تأثیر می گذارد…

یک بررسی بین المللی به سرپرستی دانشمندان مرکز ملی تحقیقات جوی (NCAR) نشان می دهد که باز و بسته  شدن تنگه برینگ باعث ایجاد تغییرات اقلیمی نسبتا بلند مدت و پایدار در امریکای شمالی و گرینلند می شود.

باز و بسته شدن این تنگه به دلایل متنوع از جمله تغییرات سطح آب در دو سوی تنگه رخ می دهد و این خود عاملی می شود برای کم و زیاد شدن میزان نمک و نیز جریان های دمایی در آب های اقیانوس اطلس و آرام.

با کم و زیاد شدن این دو فاکتور ضخامت و وسعت صفحات یخی آمریکای شمالی و گرینلند نیز تغییر می کند و در نهایت اقلیم پهنه وسیعی از این مناطق در کره زمین دستخوش تغییر می شود. از دیگر سو پروفسور «هو» و همکارانش در دانشگاه ویسکانسین با استفاده از نتایج این پژوهش تلاش در پاسخگویی به یکی از مهم ترین معماهای زمین اقلیم شناسی سال های اخیر را دارند.

هو می گوید به احتمال زیاد با نتایج این پژوهش می توان فهمید که چرا در آخرین عصر یخبندان که در ۱۱۶ هزار سال قبل رخ داده است بارها وبارها صفحات یخی کوچک شده و دوباره وسعت یافته اند و این فرآیند به دفعات به مدت نسبتا بلند ۷۰ هزار سال ادامه پیدا کرده است.

برای پاسخ دادن به این پرسش یک تیم متخصص برنامه نویس تلاش کردند تا این پدیده را بازسازی کنند و با مدل سازی آن الگوهای امروزی مناسبی را به دست آورند. این کار انجام شد و نتیجه بسیار جالب توجه بود.

بر اساس مدل سازی انجام شده نشان داده شد که این الگو تا مدت بسیار طولانی (حدود ۷۰ هزار سال) ادامه پیدا کرده اما این سیکل ناگهان قطع شد و دیگر تکرار نشد و این به دلیل موقعیت قرارگیری زمین در بیشترین فاصله اش از خورشید تاکنون بوده است که نتیجه آن کم شدن دما بیش از تمام اعصار قبل بود. این رویداد ظاهرا در  ۳۴ هزار سال رخ داده و ادامه پیدا کرده تا ۱۰ هزار سال قبل که زمین در کمترین فاصله اش تا خورشید قرار گرفته و دما به حالتی پایدارتر از گذشته در آمد و عصر یخبندان آخر به اتمام رسید.

از دست ندهید:   پولدارها عصبانی ترند

نتایج و بررسی های این پژوهش همچنان ادامه دارد و انتظار می رود الگوهای قابل تعمیم زیادتری از آن به دست آید.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *