دکمه ی تغییر وضعیت آب و هوا

باز و بسته شدن تنگه ی برینگ بر آب و هوای آن ناحیه تأثیر می گذارد…

يك بررسي بین المللي به سرپرستي دانشمندان مرکز ملي تحقیقات جوي (NCAR) نشان مي دهد که باز و بسته  شدن تنگه برينگ باعث ايجاد تغییرات اقلیمي نسبتا بلند مدت و پايدار در امريکاي شمالي و گرينلند مي شود.

باز و بسته شدن اين تنگه به دلايل متنوع از جمله تغییرات سطح آب در دو سوي تنگه رخ مي دهد و اين خود عاملي مي شود براي کم و زياد شدن میزان نمك و نیز جريان هاي دمايي در آب هاي اقیانوس اطلس و آرام.

با کم و زياد شدن اين دو فاکتور ضخامت و وسعت صفحات يخي آمريکاي شمالي و گرينلند نیز تغییر مي کند و در نهايت اقلیم پهنه وسیعي از اين مناطق در کره زمین دستخوش تغییر مي شود. از ديگر سو پروفسور «هو» و همکارانش در دانشگاه ويسکانسین با استفاده از نتايج اين پژوهش تلاش در پاسخگويي به يکی از مهم ترين معماهاي زمین اقلیم شناسي سال هاي اخیر را دارند.

هو مي گويد به احتمال زياد با نتايج اين پژوهش مي توان فهمید که چرا در آخرين عصر يخبندان که در 116 هزار سال قبل رخ داده است بارها وبارها صفحات يخي کوچك شده و دوباره وسعت يافته اند و اين فرآيند به دفعات به مدت نسبتا بلند 70 هزار سال ادامه پیدا کرده است.

براي پاسخ دادن به اين پرسش يك تیم متخصص برنامه نويس تلاش کردند تا اين پديده را بازسازي کنند و با مدل سازي آن الگوهاي امروزي مناسبي را به دست آورند. اين کار انجام شد و نتیجه بسیار جالب توجه بود.

بر اساس مدل سازي انجام شده نشان داده شد که اين الگو تا مدت بسیار طولاني (حدود 70 هزار سال) ادامه پیدا کرده اما این سیکل ناگهان قطع شد و ديگر تکرار نشد و اين به دلیل موقعیت قرارگیري زمین در بیشترين فاصله اش از خورشید تاکنون بوده است که نتیجه آن کم شدن دما بیش از تمام اعصار قبل بود. اين رويداد ظاهرا در  34 هزار سال رخ داده و ادامه پیدا کرده تا 10 هزار سال قبل که زمین در کمترين فاصله اش تا خورشید قرار گرفته و دما به حالتي پايدارتر از گذشته در آمد و عصر يخبندان آخر به اتمام رسید.

نتايج و بررسي هاي اين پژوهش همچنان ادامه دارد و انتظار مي رود الگوهاي قابل تعمیم زيادتري از آن به دست آيد.

اگر در این نوشته ایراد نوشتاری می بینید، آن قسمت از متن را انتخاب نموده و کلیدهای ترکیبی Ctrl+Enter را فشار دهید. این گزارش به دست نویسنده متن خواهد رسید.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: