خودکار چگونه اختراع شد؟

شاید خودکار چیز خیلی ساده ای به نظر برسد، ولی ساختمان آن، جوهر چسبنده ای که دارد و تکنیک ساختش حاصب سالها تحقیق و تلاش است.

خودکار چگونه اختراع شد؟ | اس بی وب

خودکار چگونه اختراع شد؟

تولید اولین خودکار برای نوشتن که به صورت صنعتی و در تعداد بالا بود، سر از آزمایش ها و تحقیقات شیمیایی قرن نوزدهم در آورد. در 30 اکتبر 1888 جان لاود، که به تجارت چرم مشغول بود، بالاخره توانست نوشت افزاری تولید کند تا با آن بشود روی چرم چیزی نوشت. چون خودنویس هایی که در آن زمان وجود داشت به درد چنین کاری نمی خوردند.

خودکاری که او ساخته بود، یک نقطه گرد و ریز فلزی در انتها داشت که البته به دلیل زمخت بودن چندان نتوانست خواسته لاود را برآورده کند.

در سال 1904 ادوارد پنکالا که نام خودکار در زبان انگلیسی (Pen) از نام خانوادگی او (Penkala) گرفته شده است، بررسی هایی را شروع کرد که به تولید یک مخزن جامد برای نوعی خاص از جوهر انجامید. این، اولین قدم بود.

بعد چند نفر دیگر به تدریج این وسیله را کامل تر کردند. خودکار های این زمان گوی فلزی کوچکی در انتهای لوله جوهرشان داشتند که به این سمت بسته می شد که نمی توانست وارد لوله شده یا از لوله جوهر جدا شود.

جوهر به گوی می چسبید و با حرکت خودکار روی کاغذ این گوی که می توانست بغلتد خطوطی متناسب با حرکت خودکار ایجاد می کرد. البته با آن خودکارها نمی شد با هر سرعتی نوشت، اگر تند می نوشتید جوهر به کاغذ نمی رسید و اگر کند می نوشتید خطوط جوهر روی کاغذ حجم پیدا می کرد.

اگر در این نوشته ایراد نوشتاری می بینید، آن قسمت از متن را انتخاب نموده و کلیدهای ترکیبی Ctrl+Enter را فشار دهید. این گزارش به دست نویسنده متن خواهد رسید.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: