تاریخچه رایانه | قسمت سوم (نسل های رایانه – 2)

به تعبیر ویکی پدیا، رایانه، یا به انگلیسی “Computer”، ماشینی است که از آن برای پردازش اطلاعات استفاده می شود. در این سری نوشته های دنباله دار، قصد داریم تا تاریخچه ی ساخت این دستگاه را با هم بررسی کنیم. دستگاهی که اختراع آن، بشریت را دگرگون کرد و سبک زندگی تک تک انسان ها را تحت تأثیر خود قرار داد. در این قسمت با اولین رایانه های الکترونیکی آشنا میشوبم.

تاریخچه رایانه | قسمت دوم (نسل های رایانه 2) | اس بی وب

استفاده از مدارات مجتمع یا تراشه (IC)، انقلابی در فناوری وسایل الکترونیکی و مخصوصاً رایانه ها به وجود آورد و باعث ایجاد نسل جدیدی از رایانه ها شد. حجم رایانه های نسل سوم، در مقایسه با رایانه های نسل دوم، کمتر شد و ظرفیت حافظه نهان در این نوع رایانه ها به چندین برار قبل رسید. در این نسل، از زبان های سطح بالا در برنامه نویسی استفاده شد. این زبان ها به طور قابل توجهی به زبان انسان نزدیک هستند.

تاریخچه رایانه | قسمت دوم (نسل های رایانه 2)

ویژگی بارز نسل چهارم، استفاده از مدارات مجتمع با تراکم بالا و با تراکم بسیار بالاست که موجب کاهش حجم و قیمت رایانه های این نسل و تولید رایانه های شخصی شد. توانایی قرار دادن تعداد زیادی مدار مجتمع الکترونیکی روی سطح بسیار کوچک، سبب پیدایش ریز پردازنده ها (Micro Processors) شد.

تاریخچه رایانه | قسمت دوم (نسل های رایانه 2) | اس بی وب

یک ابر رایانه نسل چهار

اصطلاح نسل پنجم به رایانه هایی اطلاق می شود که براساس تکنیک های هوش مصنوعی عمل می کنند. وجه تمایز رایانه های نسل ششم نسبت به نسل پنجم ویژگی پشتیبانی از نرم افزار های چندرسانه ای است.

امروزه، کاهش حجم و قیمت رایانه ها، آنهارا به همه ی عرصه های زندگی بشر از دانشگاه ها تا خانه آورده و رایانه، به ابزاری اساسی در تمام زمینه ها تیدیل شده است.

 

تاریخچه رایانه | قسمت دوم (نسل های رایانه 2) | اس بی وب

ریزپردازنده

 

 

اگر در این نوشته ایراد نوشتاری می بینید، آن قسمت از متن را انتخاب نموده و کلیدهای ترکیبی Ctrl+Enter را فشار دهید. این گزارش به دست نویسنده متن خواهد رسید.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: