تاریخچه رایانه | قسمت دوم (نسل های رایانه – ۱)

تاریخچه رایانه | قسمت دوم (نسل های رایانه - 1)Reviewed by مهدی درویشی on Aug 17Rating:

به تعبیر ویکی پدیا، رایانه، یا به انگلیسی “Computer”، ماشینی است که از آن برای پردازش اطلاعات استفاده می شود. در این سری نوشته های دنباله دار، قصد داریم تا تاریخچه ی ساخت این دستگاه را با هم بررسی کنیم. دستگاهی که اختراع آن، بشریت را دگرگون کرد و سبک زندگی تک تک انسان ها را تحت تأثیر خود قرار داد. در این قسمت با اولین رایانه های الترونیکی آشنا میشوبم.

تاریخچه رایانه | قسمت دوم (نسل های رایانه - 1) | اس بی وب

تاریخچه رایانه | قسمت دوم (نسل های رایانه – ۱)

نسل یک

پس از اختراع وسایل الکترونیکی و الکترومکانیکی، افق جدیدی در این علم به وجود آمد و نخستین رایانه ها – به مفهوم امروزی – شکل گرفتند. پیشرفت بسیار سریع فناوری در این زمینه، موجب شد که رایانه هایی با سرعت، دقت و توانمندی های بسیار بالا ساخته شوند.

از دهه ی پنجاه میلادی تاکنون، فناوری ساخت و کاربری رایانه ها چنان پیشرفت کرده است که رایانه های جدید، متعلق به “نسلی نو” شمرده می شوند. تمایز نسل ها براساس سرعت، حافظه و توانایی های رایانه ها سنجیده می شود.

در رایانه های نسل اول، که اولین رایانه های الکترونیکی به شمار می آیند، از خواصیت دو حالته بودن لامپ های خلا استفاده می شد و بر اساس، اولین رایانه های الکترونیکی همه منظوره ساخته شد.این رایانه ی غول پیکر، که “انیاک” (ENIAC) در سال ۱۳۴۶ ساخته شد، بیش از ۳۰ تن وزن داشت و مساحتی در حد یه ساختمان را اشغال می کرد.در این رایانه، ۱۸۰۰۰ لامپ خلا به کار رفته بود و مساله ی تهویه و خنک کردن رایانه، مساله ی مهم و دشواری بود.

زبان برنامه نویسی رایانه های نسل اول، زبان ماشین بود که براساس ترکیب صفر و یک نوشته می شود.

تاریخچه رایانه | قسمت دوم (نسل های رایانه 1)

نسل دوم

پس از  اختراع ترانزیستور در سال ۱۹۴۷ و استفاده آن به جای لامپ خلا، فناوری ساخت رایانه ها به طور عمده ای تغییر کرد و رایانه هایی به وجود آمدند که حجم کمتر و سرعت بیشتری داشتند. عملکرد ترانزیستور مشابه عملکرد لامپ خلا است اما گرمای کمتری تولید میکند و حجم آن بسیار کوچک است و قابلیت های بسیاری دارد. این رایانه ها، به رایانه های نسل دوم معروف شدند. رایانه های کوچک، که جوابگوی اکثر نیاز های علمی دانشگاه ها و نیاز های تجاری شرکت ها بودند، در این زمان تولید شدند. زبان برنامه نویسی در این نسل، زبان اسمبلی بود که نسبت به زبان ماشین، به زبان انسان نزدیکتر است.

از دست ندهید:   خطرناک ترین تفریحات دنیا (قسمت سوم)

تاریخچه رایانه | قسمت دوم (نسل های رایانه 1)

 

مجموعه ی سریالی تاریخچه رایانه

 تاریخچه رایانه | قسمت اول (پیدایش رایانه)

 

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *