بامبو ، گیاهی با پیچ های اسرار آمیز

بامبو ، گیاهی با پیچ های اسرار آمیزReviewed by پوریا داوطلب on Aug 17Rating:

بامبو فقط یک گیاه سبز نیست ، بسیاری از مردم جهان متغقندند که بامبوها با خودشان هدیه های الهی را به خانه شما می آورند.این روز ها این گیاه سبز و بلندی که پیچ ها جالبی دارد، در هر خانه ای پیدا میشود و اغلب مردم به عنوان یک دکور طبیعی از آن استفاده می کنند اما شاید کمتر کسی باشد که راجع به آین گیاه چیز زیادی بداند. گیاهی که برخی از مردم جهان اعتقادات خاصی در موردش دارند و بخشی از باور هایشان به حساب می آید. من برای شما نکات تازه ای درباره بامبو خواهم گفت.

بامبو از نظر ژاپنی ها

 

ژاپنی ها هم به بامبو علاقه خاصی دارند و آن را یکی از برترین گیاهان میدانند؛ حتی برتر از درخت های کاج و آلو که نماد های سنتی سرزمین آفتاب است. بامبو در ویتنام از اعتبار وجایگاه خاصی بر خوردار است و از قدیم الایام ویت کنگ ها به آن علاقه داشتند. حتی در این کشور ضرب المثل های مختفی با بامبو ساخته اند. یکی از قدیمی ترین ضرب المثل های ویتنامی می گوید :(( Đọt tre già)) ( بامبو پیر هم جوانه میزند)  که استقامت ، پایداری و صبر و تحمل در برابر مشکلات را یاد آوری میکند.

بامبو در باور چینی ها

 

بامبو برای چینی ها نماد رفاقت و دوستی است و صلح و آرامش را با آن به یکدیگر هدیه می دهند. ولی امان از روزی که بامبو شکوفه دهد در این صورت چینی ها منتظر خشکسالی و بدبختی هستند چینی ها متعقدند که گل های بامبو که به ندرت هم بیرون میاید منبع تغذیه موش های صحرایی است و با تکثیر آن ها منابع منطقه شان از بین می رود. گفته می شود که بامبو هر پنجاه سال یک بار شکوفه می دهد و آخرین باری که شکوفه داد اردیبهشت سال ۲۰۰۶ بود پس زیاد نگران نباشید 😀

بامبو اکسیر جوانی

در نقاط مختلف جهان مردم بامبو را نماد طول عمر و جوانی می دانند  حتی برخی متعقدند که تا وقتی بامبو هایشان سر حال و سر زنده هستند، آن ها هم روحیه خوبی دارند و جوان می مانند. در کشور کره اغلب دو بامبو را کنار هم میگذارند که نماد زن و شوهر است که اگر یکی از بامبو ها خوب رشد نکنند یا خشک شود ، آن را بد شگون می دانند. مغول ها با آن روحیه خشن و تند خویی ذاتی شان به بامبو احترامی خاصی میگذارند و آن را بهترین هدیه می دانند حتی رسم است که به زوج های جوان بامبو هدیه می دهند تا زندگی شان با خوشبختی و سعادت باشد ، همچنین بامبو برای مغول ها نماد دوام و زندگی مشترک به حساب می آید.

از دست ندهید:   آیا رادیواکتیویته مفید است؟

هدیه آسیایی ها به دنیا

بامبو فقط دو دهه است که به کشور های دیگر خصوصا آمریکا و کشور های اروپایی راه پیدا کرده است ، در عوض این همه صادراتی که آنها به ما دارند ، ببینید چه چیز زیبایی به غربی ها هدیه داده ایم؟ البته اکثرمحبوبیت فعلی بامبو را باید به حساب طراحان دکوراسیون داخلی گذاشت و استفاده خوبی که از آن کرده اند و جالب اینکه بامبو های آسیایی خصوصا چینی از مقاومت خاصی بر خوردار است و اگر در جایی غیر از این منطقه رشد پیدا کند خیلی زود از بین میرود و اصالت واقعی اش را نخواهد داشت گفتنی است روزانه صد ها هزار شاخه بامبو در انواع مختلف از اسیا به امریکا و اروپا صادر میشود و کسب و کار بسیاری از چشم بادامی ها کشت و پرورش بامبو است!

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید