آیا می توان انرژی مورد نیاز یک کشور را از آتشفشان تأمین کرد؟

آیا می توان انرژی مورد نیاز یک کشور را از آتشفشان تأمین کرد؟Reviewed by سینا برنجی on Jul 29Rating:

آیا وقعا می توان  انرژی مورد نیاز یک کشور را از آتشفشان تأمین کرد…استفاده از گرمای زمین برای به دست آوردن انرژی مدتهاست که عملی شده و در خیلی مناطق که پوسته نازکی دارد با کمک چاه هائی عمیق آب را به اعماق زمین می فرستند و آب جوش تحویل می گیرند! و توربین های بخار در این مناطق کار می کنند. ولی فکر استفاده از یک آتشفشان کمی متفاوت است، زیرا خودش محل بیرون ریختن و انفجار گدازه هاست و حفاری حساب نشده آتشفشان می تواند بسیار خطرناک باشد. با این وجود چون در آتشفشان ها خود مواد مذاب به نزدیکی سطح زمین رسیده اند، هزینه ساخت نیروگاه بسیار کمتر از نیروگاه های زمین گرمائی رایج است.

 

دست کم یک مورد از چنین نیروگاه هائی در نزدیکی آتش فشانی در ایالت اروگون در دست احداث است. در این نیروگاه برای چندین ماه آب با فشار زیاد به درون ترک ها و شکاف های زیر آتشفشان پمپ می شود تا راه خود را باز کند و به پس از اینکه به نزدیکی گذاره ها رسید با فشار بیشتر از راه دیگری به بیرون برسد.

آبی که در این حالبت از سمت گذاره ها بیرون می آید، دما و فشاری چند برابر دیگ بخار دارد و فقط کافی است انرژی موجود در این منبع لایزال مهار شود.

 

به هر حال نباید فراموش کرد که این فناوری نیاز به هزینه بسیار زیاد و البته محاسبات دقیق و تهیه نقشه های زمین شناسی از لایه های عمق آتش فشان دارد چون کوچک ترین اشتباهی می تواند اژدهای خفته آتشفشان را به دیوی غرنده و مرگبار تبدیل کند.

از دست ندهید:   میکروفون چطور صدا را ضبط می کند؟

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *