آیا داد کشیدن به تسکین درد کمک می کند؟

واکنش طبیعی تقریباً همه ی مردم نسبت به پدیده های دردآور، داد کشیدن است. در برخی مواقع حتی برخی سعی می کنند حین داد کشیدن، پارچه ای را گاز بگیرند تا ظاهراً از درد آنها کاسته شود. امّا آیا واقعاً داد کشیدن به تسکین درد کمک می کند؟

 آیا داد کشیدن به تسکین درد کمک می کند؟ | اس بی وب


آیا داد کشیدن به تسکین درد کمک می کند؟

بله! در آزمایشات انجام شده روی گروهی از دانش آموزان که در معرض درد ناشی از آب یخ قرار داشتند، کسانی توانستند این درد را بیشتر تحمل کنند که مجاز بودند داد بکشند، به ویژه اگر اجازه ناسزا گفتن هم به آنها داده شده بود!

بسیاری از حیوانات نیز وقتی صدمه می بینند، داد می کشند، اشک می ریزند و جیغ می زنند. این امکان وجود دارد که آنها به سه دلیل برای داد کشیدن فرگشت یافته باشند: برای ترساندن و زهر چشم گرفتن از مهاجم، برای آگاه کردن دیگران از وجود خطر، یا برای گرفتن کمک. بنابراین شاید واکنش پر سر و صدای ما به درد نیز بر اساس فرگشت ساختار مغز اجدادمان شکل گرفته باشد.

 آیا داد کشیدن به تسکین درد کمک می کند؟ | اس بی وب

نکته جالب توجه این است که بخشی از مغز که مرتبط با ناسزا گفتن است، کاملاً از نواحی اصلی زبانی در نیمکره چپ متمایز است. این بخش در عمق مغز قرار دارد و در بر دارنده بادامه های مغز است، مناطقی که درگیر واکنش دعوا یا فرار (Flight or Fight) هستند که ما را برای عمل کردن آماده می کند و حساسیت به درد را کاهش می دهد.

اگر در این نوشته ایراد نوشتاری می بینید، آن قسمت از متن را انتخاب نموده و کلیدهای ترکیبی Ctrl+Enter را فشار دهید. این گزارش به دست نویسنده متن خواهد رسید.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: